Šesta međunarodna naučna konferencija

Naslovna najnovije

Šesta međunarodna konferencija “Zapošljavanje, obrazovanje i preduzetništvo” u organizaciji Visoke škole za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo (VŠ PEP) otvorena je u petak 20. oktobra u hotelu “Holiday Inn” u Beogradu.

Prisutne na konferenciji pozdravio je osnivač VŠ PEP dr Dušan Cogoljević i zahvalio se učesnicima i suorganizatorima konferencije. 

Ispred Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja naučnom skupu se obratio gospodin Dragan Satarić koji je je poželeo dobar rad na konferenciji.

“Današnje vreme je jako čudno. Nestaju mnoga radna mesta, pojavljuju se nova i mi treba da nađemo prave načine kako da nadoknadimo nedostajuća radna mesta. Hiljade radnih mesta brzo nestaju i moramo da reagujemo brzo”, poručio je Satarić, naglasivši koliko je u tom pogledu važno obrazovanje. 

Gospođa Branislava Simanić, direktorka Sektora preduzetništva Privredne komore Srbije, podsetila je da jedan od fokusa koji je Vlada Srbije postavila upravo razvoj preduzetništva i preduzetničkog duha. Ona je najavila da će do kraja 2018. godine biti formiran parlament preduzetnika koji će moći da formuliše svoje zahteve i inicijative i predlaže izmene zakona koje bi rešavale probleme u poslovanju. 

Direktor VŠ PEP prof. dr Jovan Živadinović je obavestio da na konferenciji učestvuje više od 20 gostiju iz inostranstva, a da je prijavljeno više od 70 naučnih radova. 

Akademik prof. dr Mirjana Radović-Marković rekla je da su postojećim, uobičajenim temama konferencije pridodate i nove, atraktivne teme. “Bavićemo se između ostalog i kriptovalutama. Ne znamo da li je reč o novoj prevari, ili je to nešto što je budućnost i što nas očekuje. Biće reči i o perspektivama visokotehnološkog preduzetništva kroz IT sektor u Republici Srbiji”. 

Nakon ceremonije otvaranja Visoka škola za poslovnu ekonomiju je potpisala sporazume o saradnji sa Veleučilištem u Požegi iz Hrvatske i Fondacijom sporta mladih.   

 

Okrugli sto na temu ,,Preduzetništvo u sportu – sinergija znanja, sporta i privrede,,

Cilj ovog okruglog stola bio je da se relevantnim predstavnicima ustanova iznesu ključni problemi identifikovani na Prvom okruglom stolu održanom 26. juna 2017. u PKS u Beogradu čijim rešavanjem bi se znatno poboljšali uslovi za razvoj sporta, preduzetništava u sportu i industrije sporta, i dobije mišljenje, odgovori i preporuke predstavnika ustanova za dalji rad na poboljšanju uslova za razvoj sporta u Srbiji. 

Ključne teme za dijalog bile su:

  1. Poreske olakšice za promociju i sponzorisanje sportskih događaja.
  2. Procedure i stimulisanje lokalnih samouprava za izdavanje zemljišta za izgradnju sportskih objekata i investiranje u gradnju.
  3. Stimulativni programi za kompanije i privrednike koji žele da investiraju u razvoj sporta.
  4. Razmatranje Zakona o ulaganju u sport i ograničavanju sportskih privrednih društva da učestvuju u programima kofinansiranja i subvencija.
  5. Regulisanje oblasti i prihoda ostvarenih u e-sportu.
  6. Edukacija
  7. Finansiranje sporta i sportskih kompanija

Govornici na ovom okruglom stolu bili su:  Bratislav Đorđević (koordinator Fondacije sporta mladih), Viktor Nikolić, Zoran Ilić, Marko Stojanović, Milan Novaković, Maja Ristić, Dušan Cogoljević, Vladan Cogoljević, Dragan Pejčić, Aleksandar Miletić, Ivan Lalić, Vesa Jevrosimović, Veselin Krsmanović, Miroslav Rajlić, Dragan Atanasov, Srećko Jovanović, Vladimir Koprivica, Marko Radanović, Saša Borojević, Liljana Stanojević i Tatjana Kalezić.

Na ovogodišnjoj konferenciji je pristiglo 70 radova iz 13 zemalja sveta: Rusija, Nigerija, Pakistan, Turska, Iran, Bugarska, Rumunija, SAD, Velika Britanija, Indija, Malezija, Makedonija, Srbija.

Više fotografija pogledajte OVDE.