Kako pridobiti klijenta?

Blog

Kupac, potrošač, korisnik. Pojmovi za isti fenomen, ili različiti po obuhvatu? Da li onaj ko kupuje, i troši, odnosno koristi, proizvod ili uslugu. Ne mora nužno, ali je poželjno, jer samo tako ima uvid u kvalitet i svojstva proizvoda ili usluge. Klijent je sve napred navedeno i mnogo više od toga, jer klijent je naš saradnik, poslovni partner, drugi strana u poslovnom odnosu ponude i tražnje, onaj i ko kupuje, i troši i koristi i svrha je postojanja ponude na tržištu. Kako pridobiti klijenta u sebi nosi dva pitanja. Kako privući nove, ali i kako zadržati stare.

Piše: dr Ljiljana Dimitrijevic, šef katedre za menadžment Visoke škole za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo

Poslujući na višedimenzionalnim tržištima, uz izraženu konkurenciju i zahtevne kupce, preduzeća postaju veoma dobri poznavaoci svojim klijenata, je tako razvijaju i tržište a ne samo svoj paket ponude. Lojalan klijent je osnova za opstanak preduzeća, za njegov rast i razvoj. Stvaranje i održavanje konkurentske prednosti bazira se na umeću preduzeća da predvidi i zadovolji potrebe klijenata. Za klijenta je važna vrednost koju dobija kupovinom i korišćenjem proizvoda i usluge. Za preduzeće vrednost predstavlja klijent, i njegov zadatak je da identifikuje šta predstavlja vrednost za klijenta. Segmentiranje i profilisanje klijenata, omogućava da preduzeće utvrdi vrednost svakog klijenta za preduzeće.

Osnovno što se uvek mora znati je ko su naši kupci, odnosno koju vrstu klijenata tražimo. Priroda poslovanja opredeljuje mesto gde ćemo tražiti naše kupce. Treba imati u vidu da se savremeno poslovanje ne može ni zamislili bez društvenih mreža i online servisa, jer je novo doba –digitalno doba.

null

Klijenti moraju verovati u nas, a to znaći da i preduzeće mora da veruje u sebe odnosno u ono što radi. Globalni trend u svetu trgovine su identifikacija i personalizacija i klijenata i poslovnog obuhvata preduzeća.
Osnova marketinga je komunikacija, a ona u osnovi ima dve strane. Čak i kada mislimo da su naši kupci najlojalniji, treba komunicirati sa njima. Potrebno je pažljivo birati načine komunikacije, koristeći sve alate, ali komunikacije nikada ne treba da prestane.

S obzirom na brzinu kojom se menjaju prilike na tržištu, vise ne važi da kao ne napreduješ ostaješ u mestu. Danas, ako ne pratiš trendove i ako ne ideš napred, neminovno nazaduješ. Trazeći nove klijente, ne treba zaboraviti na stare.

Dok se ispisuju ovi redovi, instagram je u problemu jer direct messages ne radi. Ako imas instragram profil, poruke ne stizu ili kasne mora se nesto preduzeti. Dati kupcu alternativne pravce gde moze da se jave, usmerivši ih na post ili drugu mrežu. Pokazati klijentu da vam je stalo do njega, nekada znači veoma mnogo.