CFA licenca – Sjajan način da unapredite Vašu karijeru u finansijama

Šta je CFA licenca?

 

Chartered Financial Analyst (CFA®) licenca predstavlja globalni standard u oblasti finansija. CFA program je razvijen od strane CFA Instituta sa sedištem u SAD, osnovanim 1947. godine. Danas CFA Institut ima više od 160 udruženja u preko 80 država, kao i 190.000 članova iz preko 160 država. 

Piše: Boris Korenak, CFA, CIPM, FRM, Potpredsednik CFA Društva Srbija i predavač na Visokoj školi za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo za oblast ekomija, finansije i bankarstvo

CFA je prepoznat od strane poslodavaca širom sveta, a od pre par godina prisutan je i u Srbiji.  CFA društvo Srbija (CFA Society Serbia) sarađuje sa univerzitetima, privrednom i regulatorima u cilju ostvarivanja ciljeva razvoja lokalnih finansijskih tržišta i promocije poslovnih etičkih standarda. Osnovano je 2017. godine kao Udruženje investicionih profesionalaca, da bi 2019. godine steklo status CFA Društva. 

null

Dodela CFA diploma – Beograd, april 2022. 

Kako bi kandidat stekao pravo da koristi CFA iza svoga imena, neophodno je da uspešno prođe kroz CFA program i da ispuni uslove vezane za odgovarajuće radno iskustvo. CFA program podrazumeva veliku posvećenost i upornost kandidata tokom perioda od nekoliko godina, a sticanje prestižnog zvanja CFA Charterholder-a podrazumeva polaganje sva tri nivoa ovog programa. Literatura za ispite i ispiti su isključivo na engleskom jeziku. 

Kada je reč o radnom iskustvu, kandidat mora da ispuni uslov od minimum četiri godine na pozicijama koje su zahtevale donošenje investicionih odluka. 

null

Podrška lokalnoj FinTech industriji od strane CFA Društva Srbija

Tipične radne pozicije nosilaca CFA licence su portfolio menadžer, investicioni analitičar, investicioni konsultant, menadžer finansijskih rizika, analitičar investicionih podataka, kreditni analitičar, finansijski direktor i finansijski trejder.
Kada je reč o industrijama u okviru finansijskog sektora, najčešće nosioci CFA licence su zaposleni u investicionom menadžmentu, menadžmentu privatnog bogatstva, komercijalnom bankarstvu, investicionom bankarstvu, osiguranju, kao i novonastalim industrijama poput FinTech-a.

null

Partnerstvo CFA Društva Srbija u okviru Finticipate događaja, Beograd, 3. jun 2022.

*Pored CFA licence, CFA institut izdaje još jednu licencu. Reč je o licenci koja je namenjena specijalizaciji u oblasti evaluacije investicionih performansi. Radi se o Sertifikatu za merenje investicionih performansi (Certificate in Investment Performance Measurement – CIPM®). Nosioci CFA licence mogu polagati samo drugi od ukupno dva nivoa ove licence, dok svi ostali kandidati moraju položiti oba nivoa. Oblasti koje su pokrivene ovom licencom su pored etičkih standarda, merenje, pripisivanje i ocenjivanje investicionih performansi, kao i selekcija investicionih menadžera, prezentacije investicionih performansi i Globalni standardi investicionih performansi (Global Investment Performance Standards – GIPS®).

Koje su prednosti posedovanja CFA licence?

 

Osnovna prednost za kandidate jeste sticanje stručnog znanja iz različitih relevantnih oblasti, uključujući kvantitativne metode investiranja, ekonomije, analize finansijskih izveštaja, korporativnih finansija, analize akcija, analize instrumenata sa fiksnim prinosom, analize finansijskih derivata, alternativnih investicija, portfolio menadžmenta, profesionalne etike i upravljanja bogatstvom. U prilog ovoj tvrdnji idu činjenice da 97% kandidata smatra da je gradivo iz CFA kurikuluma unapredilo njihovo razumevanje bitnih oblasti iz finansija, dok 95% smatra da se gradivo fokusira na relevantne oblasti za njihovo profesionalno napredovanje (CFA Institute, CFA Program Candidate Survey Report, Jun 2019.).

Prepoznatljivost od strane poslodavaca je prednost kako za nosioce CFA licence, tako i za kandidate za neka od tri nivoa na putu ka sticanja iste. Naime mnogi poslodavci navode u oglasima za investicione pozicije da posedovanje CFA licence ili učešća u CFA programu je značajan kriterijum za zaposlenje. Jedan od najčešće navedenih razloga kandidata za polaganje CFA ispita jeste napredovanje u karijeri. 

CFA licenca je globalno prepoznatljiva i kao takva pruža mogućnost za visoku poslovnu mobilnost za nosioce iste. Globalna mreža lokalnih društava pruža mogućnost za ostvarivanje poslovnih kontakata, volontiranje, zaposlenje i ostale vidove networking-a. Članovi CFA zajednice imaju pristup bogatoj bazi materijala za kontinuirano profesionalno usavršavanje, kao i mnoštvu stručnih događaja uživo i online.

Srbija trenutno ima oko 70 nosilaca CFA licence. Ako pogledamo njihove poslodavace možemo doći do sledećeg spiska: Narodna banka Srbije, Ministarstvo finansija, Svetska banka - IFC, EBRD, KPMG, PWC, Deloitte, EY. BlackRock, Klett, NIS, Erste Bank, Banca Intesa i drugi.

Određen broj nosilaca licence ima privatan biznis, najčešće u domenu upravljanja imovinom i investicionog konsaltinga.

Kada su u pitanju institucije visokog obrazovanja, samo tri imaju predavače koji su nosioci CFA licence: Ekonomski fakultet u Beogradu, Poslovni fakultet u Beogradu Singidunum Univerziteta i Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo.

null

Skupština i networking događaj – CFA Društvo Srbija, Beograd, 23. jun 2022. 

CFA licenca je prepoznata od strane mnogih regulatora i prestižnih univerziteta širom sveta. Od nedavno Komisija za hartije od vrednosti Srbije oslobađa nosioce CFA licence polaganja ispita za državne licence portfolio menadžera, investicionog savetnika i brokera. Još jedna od prednosti za nosioce CFA licence jeste mogućnost učešća u upravnim odborima i specijalizovanim komitetima čime uzimaju aktivnu ulogu u kreiranju budućnosti finansijskog okruženja.

Na osnovu svega navodnog ne iznenađuje podatak da svake godine oko 250.000 kandidata pokušava da položi jedan od tri CFA nivoa, na putu ka konačnom cilju koji daje pravo da koriste CFA® iza svoga imena.

Statistika pokazuje da manje od 10% kandidata uspe da položi sva tri nivoa ispita iz prvog pokušaja. Sticanje CFA licence je zahtevan proces i šanse za sticanje iste nisu naklonjene kandidatu osim ako ne uloži apsolutnu posvećenost ka ostvarivanju ovoga cilja. Samo 20% kandidata na kraju ostvari cilj dobijanja CFA licence. Ako Vas ništa od pomenutog nije demotivisalo i dalje razmišljate da steknete CFA licencu, u nastavku ćemo razmotriti plan pripreme za polaganje CFA ispita.

Kako se spremiti za polaganje CFA ispita?

 

Deset saveta za pripremu CFA ispita:

1. Plan učenja – Prema CFA institutu potrebno je najmanje 300 sati učenja da bi se pripremili za svaki od tri nivoa. Hajde da uradimo jednostavnu matematiku. Prvi nivo se sastoji od šest knjiga. Otprilike 3.000 stranica. Dakle, ako podelimo 3.000 stranica sa predloženim brojem sati, dolazi se do deset stranica po efektivnom satu. To deluje izvodljivo.  Međutim, ne zaboravite da uključuje pitanja na kraju poglavlja koja mogu zahtevati više vremena od samo čitanja. Pored toga, postoji mnogo takozvanih primera „plave kutije“ studija slučajeva u okviru lekcija. Moraćete da usporite zbog toga.

Od vas se takođe očekuje da naučite kako da koristite zvanični kalkulator. Preporučujem BA II Plus Professional Texas Instrument kalkulator (jedan od dva dozvoljena finansijska kalkulatora na ispitu).

Da li sam spomenuo da ćete dobiti probne ispite od CFA Instituta? Pored toga, verovatno ćete morati da uradite još 8-12 probnih ispita da biste bili u potpunosti spremni za ispit. Za svaki probni ispit će vam trebati tri sata za prepodnevnu sesiju plus tri sata za popodnevnu sesiju, dodajte jedan sat pauze i ostavite dva-tri sata za pregled ispita, a za samo jedan probni ispit potreban je jedan ceo dan (pravila polaganja su se neznatno promenila od kada se prešlo na kompujterski bazirano testiranje).

Ako pročitate svih 3.000 stranica CFA materijala, da li ćete moći da se setite svega? Verovatno ne. Dakle, morate predvideti vreme za obnavljanje gradiva u vašem planu učenja.

2. Koristite službene knjige CFA instituta – Sav materijal nezavisnih izdavača može se koristiti samo kao dodatak CFA knjigama, svakako ne kao zamena. Zapamtite da ćete biti testirani samo iz zvaničnih CFA knjiga. Pitanja i primeri iz CFA knjiga su najbliži stvarnim ispitnim pitanjima.

3. Obavezno uradite sva pitanja na u okviru lekcija i primere iz studije slučajeva. Ne preskačite pitanja na kraju lekcija dok čitate knjige. Označite pogrešne odgovore ili pitanja koja ne razumete. U ovoj fazi nema smisla nagađati odgovore. Ako niste sigurni u odgovor, u redu je pretpostaviti tačan odgovor, ali označite pitanje kao „na bazi pretpostavke“.

4. Kontrolna lista pitanja (Learning Outcomes) – Svako pitanje na ispitu je zasnovano na jednom ili više ispitnom pitanju iz kontrolne liste. Nastavni plan i program je podeljen na Teme> Studijske sesije> Lekcije> Ispitna pitanja. Uverite se da ste u stanju da uradite sva ispitna pitanja. Ne preskačite ništa iz nastavnog plana i programa!

5. Pravite sopstvene beleške – Nemojte samo podvlačiti tekst iz knjiga. Možete koristiti margine knjiga za svoje beleške. Ja lično volim da crtam. Smatram da je vizuelizacija veoma korisna. Takođe bih vas ohrabrio da koristite tehnike mape uma tokom procesa pripreme beleški.

null

Slika iz lične arhive autora teksta nakon polaganja prvog nivoa CFA ispita,    Istanbul, 2013.

6. Ostavite jedan ceo mesec za obnavljanje gradiva – ponovite sva pitanja iz knjiga tokom ove faze. Ovo će vam pomoći da prepoznate mnoge šablone. Ovo je dobar trenutak da poboljšate svoje beleške. Imajte na umu da proces učenja ne bi trebalo da bude samo pasivan (čitanje i podvlačenje), već́ morate da preuzmete aktivnu ulogu (rešavanje problema, vođenje beleški, korišćenja tehnike mapiranja uma itd.).

7. Počnite sa probnim ispitima na vreme – osam do šest nedelja pre pravog ispita izgleda kao dobra ideja da počnete da radite probne ispite kako biste imali dovoljno vremena da poboljšate svoje slabe oblasti. Ne gledajte probne ispite pre ovog trenutka. Pitanja na probnim ispitima treba da budu nova za vas (nisam napisao nepoznata). Trebali biste tretirati probne ispite kao stvarnu simulaciju ispita. Lično sam radio i probne ispite u isto doba dana kada se održava i pravi ispit. Ne koristite tabele sa formulama ili svoje beleške. To bi trebalo da bude pravo ispitno iskustvo. Obavezno pregledajte sva pitanja nakon što završite svoj probni ispit.

8. Psihološki i fizički aspekti – Ovo putovanje će verovatno trajati najmanje šest meseci vašeg života (za svaki od tri nivoa) uverite se da ne platite visoku cenu svojim zdravljem. Smatram da je svakodnevni ritualni obrazac veoma koristan. Uverite se da jedete zdravo i da vežbate tokom perioda učenja. Najbolji način da se nosite sa anksioznošću pre dana ispita je da budete dobro pripremljeni i da imate marginu sigurnosti.

9. Upravljanje vremenom na dan ispita – Poznavanje CFA materijala nije dovoljno. Morate biti u mogućnosti da završite svaku sesiju u roku od tri sata (po novim pravilima kompjuterskog testiranja vreme sesija se neznatno promenilo). Izlazak na CFA ispit bez prethodno odrađenih probnih ispita u stvarnom vremenskom roku će skoro sigurno dovesti do neuspeha.

Možete uštedeti malo vremena pomoću prečica za kalkulator i možete uštedeti mnogo vremena prolazeći kroz pitanja za vežbanje iznova i iznova dok ne budete u stanju da prepoznate obrasce i savladate sve potrebne veštine.

10. Pronađite CFA mentora – Ne zaboravite čak i najbolji sportisti imaju nekoga ko će se pobrinuti da ostvare svoje ciljeve.

Takmičenja studenata – CFA Research Challenge

 

CFA zajednica predstavlja mnogo više od pripreme i organizacije ispita. Jedna od mnogobrojnih inicijativa jeste i globalno takmičenje studenata u oblasti investicione analize. Svake godine takmičenje započinje organizacijom lokalnih nacionalnih takmičenja. CFA Društvo Srbija organizuje CFA Research Challenge Serbia već četiri godine za redom. Pobednik nastavlja dalje takmičenje na regionalnom nivou. Utiske nekih od takmičara možete pročitati u nastavku.

null

null

null

Utisci studenata sa takmičenja CFA Research Challenge Serbia 2022

Ako Vas je zainteresovala CFA licenca, kao i aktivnosti CFA instituta i lokalnog CFA Društva Srbija sledeći linkovi će Vam biti od koristi.

Više o globalnom CFA institutu možete saznati na globalnom sajtu: https://www.cfainstitute.org/

Više o informacija o aktivnostima CFA Društva Srbija možete saznati na sledećem sajtu: https://www.cfaserbia.com/

Ne zaboravite da zapratite i LinkedIn stranicu Društva: https://www.linkedin.com/company/cfa-society-serbia