Sabor kumova na Jelici iznedrio nove kumovske šampione

Borko Lajthajm iz Zemuna i Dejan Pavlović iz Požege proglašeni su za najbolji kumovski par u Srbiji na "Saboru kumova" koji je održan proteklog vikenda, 28. i 29. maja, u selu Goračići na planini Jelici. Njih dvojica su se nadmetali sa drugim kumovskim parovima u šahu, stonom tenisu i skoku u dalj i zasluženo osvojili prvo mesto.

1
Lajthajm je šahovski velemajstor, a Pavlović internacionalni majstor. Njihovo prijateljstvo datira iz vremena kada su obojica igrali šah za ŠK "Sloboda" iz Užica. Dugogodišnje prijateljstvo krunisano je time što je Pavlović bio kum na venčanju Lajthajmu kao i na krštenju njegove dece.

Drugu godinu za redom, u okviru Sabora kumova održano je najukusnije takmičenje Sabora kumova, ono u spremanju jeličke gibanice. Pobednik u kategoriji kuvari-profesionalci je Aleksandra Milčić, među učenicima ugostiteljskih škola pobednik je Marko Leontijević, u kategoriji profesora fakulteta pobedio je Radovan Marsenić, a u kategoriji amatera Gordana Stojčević.

Ispečeno je više od 50 plehova jeličke gibanice, a nakon proglašenja pobednika, brojni učesnici, posetioci i domaćini Sabora kumova mogli su da uživaju u ukusima ovog lokalnog specijaliteta. I da se uvere da su samo nijanse odlučivale pobednike.

A uz Sabor kumova, naravno idu i trubači, koji su zaštitni znak Dragačeva, dela Srbije koji se jedna strane zatvara i planina Jelica. Ono što je najvažnija poruka ove manifestacije jeste druženje, a rezultati su ipak u drugom planu.

Sabor kumova održava se već sedam godina na planini Jelici i jedinstvena je manifestaciju u svetu koja ima za cilj da slavi običaj kumstva. Sabor kumova se održava u porti Hrama presvete Bogorodice u Goračićima koji je zidan 1807. godine i nalazi se pod zaštitom države.

Tradicionalno, najbolji kumovi kao prvu nagradu dobijaju kape sa srpskim obeležjima, a ostali učesnici šajkače, vunene čaraše, domaću rakiju i vinu, med i kajmak.

Generalni pokrovitelj Sabora kumova je Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo iz Beograda.

FOTO GALERIJA