Dr Mirjana Radović izabrana za ruskog akademika

Dr Mirjana Radović-Marković, profesor na Visokoj školi za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo, izabrana je 12. maja ove godine u Moskvi za akademika Ruske akademije prirodnih nauka.

Izbor u ovo visoko zvanje na pri ruskoj državnoj instituciji veliko je priznanje i počast kako za uvaženu dr Mirjanu Radović-Marković, tako i za VŠ PEP na kojoj je ona predavač.

Ruska Akademija prirodnih nauka je državna naučna institucija. Među osnivačima su bili nobelovac i akademik Ruske akademije nauka (RAN) A.M. Prohorov, akademici G.N. Flerov, V.I. Goljdanski, A.L. Lisin, D.S. Lihačev i drugi.

Među institucijama-osnivačima bio je veći broj ruskih akademskih i obrazovnih institucija, univerziteta, naučnih društava i udruženja, ministarstva Vlade Ruske Federacije te najveći privredno-industrijski kompleksi.

U članstvu Ruske Akademije prirodnih nauka ima oko 4.500 članova u Rusiji i širom sveta. Među njima su i 23 laureata Nobelove nagrade, zatim 110 članova Ruske Akademije nauka (RAN), 12 članova Ruske Akademije obrazovanja (RAO), 51 član Ruske Akademije medicinskih nauka (RAMN) i 13 članova Ruske Akademije agrikulture (RASHN).

U sastavu Ruske Akademije prirodnih nauka su 24 sekcije, među kojima i: sekcija informatike i kibernetike, matematike i matematičke fizike, nauka zemlje, sistematska analiza i prognoza, fizika, hemija, crna metalurgija, geopolitika, geomilitarizam, ekologija, makroekonomija, sociologija, biologija, humanitarne nauke i druge.

Rusku Akademiju prirodnih nauka su više puta odlikovali Vlada Rusije i Parlament Rusije, kao i članove njenog Prezidijuma i rukovodioce sekcija.